Design pro aditivní výrobu

Nemyslete na to, jak se váš nápad zhmotní, ale jak smysluplný bude. S designem vám pomůže miliardy let vyspělá architektura přírody a umělá inteligence.

Co kdyby vaše díly fungovaly stejně dobře jako vypadaly?
Design pro Aditivní Výrobu (DfAM)

Co kdyby vaše díly fungovaly stejně dobře jako vypadaly?

Biomimetický design inspirovaný přírodou? Použijte ve svém designustrukturu listu stromu nebo lehkost ptačí kosti. Navrhujte design dílů s myšlenkou, že ho vyrobí aditivní technologie a můžete tak dosáhnout maximálního potenciálu pro vaše inovace.

I. Analýza

I. Analýza

Jak zajistit nejvyšší možnou kvalitu? Bude výsledek nákladově efektivní? Známe okrajových podmínky, požadavky, preference? Než se pustíme do navrhování nového dílu, musíme mít jistotu, že to bude dávat smysl.

II. Design

II. Design

Po analýze máme všechny potřebné vstupní informace.

Nic už nám nebrání začít s  konstrukčním návrhem.

Od prvotního konceptu se dostaneme postupně přes optimalizaci a vizualizaci až k finální podobě dílu.

III. Výroba

III. Výroba

Nastavíme orientaci dílu, zvolíme systém podpor a díl nám začne vrstvu po vrstvě růst před očima. Vyrobený díl už zbývá jen povrchově upravit. Vyberete si chemické vyhlazení, pokovení, lakování nebo barvení? Nárokům se meze nekladou.

I. ANALÝZA

3 kroková analýza, se kterou nešlápnete vedle

1. Určení vhodnosti dílu 2. Výběr materiálu a technologie Zvolení přístupu k tvorbě designu
1 1. Určení vhodnosti dílu

1. Určení vhodnosti dílu

Tvarová složitost, počet kusů k výrobě, míra přidané hodnoty, velikost dílu, nebo typ zatížení. Vstupních parametrů dílů může být mnoho a není je radno podcenit. Společně identifikujeme ve vašem portfoliu díly, které budou mít z aditivní výroby jednoznačný užitek. Identifikaci můžete ale zvládnout i sami. Potřebné dovednosti si můžete osvojit na našem workshopu.

2 2. Výběr materiálu a technologie

2. Výběr materiálu a technologie

Tentýž díl můžete vyrobit z různých materiálů i s pomocí různých technologií. Jak si vybrat ideální materiál i technologii? V této fázi přihlížíme především k nárokům na funkčnost a vzhled. Následně vám doporučíme vhodnou kombinaci materiálutechnologie včetně ideálního post-procesingu pro dosažení optimálního výsledku.

3 Zvolení přístupu k tvorbě designu

Zvolení přístupu k tvorbě designu

Máte vybraný díl i to, jak a z čeho ho budete chtít vyrábět? Skvěle, na závěr přichází na řadu otázka jeho designu. Můžete volit hned ze 3 možností. Tvar dílu neoptimalizovat, částečně upravit design nebo přistoupit ke kompletnímu redesignu. Každý přístup má své a pro a proti. Se správným výběrem vám nejen pomůžeme, ale klidně vám poskytneme naše konstruktéry a vytvoříme návrh společně.

II. DESIGN

Optimalizujte a využijte tak potenciál aditivní výroby naplno.

Výroba bez optimalizace

Ctrl-C + Ctrl-V. Přístup využívaný hlavně při rapid prototypingu, při výrobě testovacích dílů nebo tam, kde není nutná tvarová změna.

  • Rychlé ověření návrhu
  • Výroba přípravků, forem a nástrojů

Částečná úprava designu

Úprava designu v podobě odlehčení dílu při zachování jeho funkčnosti a mechanických vlastností. Další možností je výroba jednoho kusu místo několika součástí.

  • Odlehčení dílu
  • Snížení nákladů

Kompletní redesign

Pokud chceme z aditivní výroby vytěžit maximum, vyplatí se kompletní redesign. Z původního dílu se převezmou pouze okrajové podmínky a celý díl se navrhne znovu pomocí konstrukčních nástrojů pro aditivní výrobu.

  • Vylepšení vlastností pomocí AM designu
  • Dlouhodobé snížení nákladů
Optimalizujte a využijte tak potenciál aditivní výroby naplno.
II. DESIGN

Co lze v AM designu použít?

Topologická optimalizace a generativní design Prostorové a povrchové struktury Digitální textury
1 Topologická optimalizace a generativní design

Topologická optimalizace a generativní design

Potřebujete vytvořit funkční díl, splnit podmínky namáhání, ale nedaří se vám zredukovat hmotnost? Pomocí vhodných softwarů pro topologickou optimalizaci a generativní design vám pomůžeme docílit ideálního poměru tuhosti a hmotnosti dílu.

2 Prostorové a povrchové struktury

Prostorové a povrchové struktury

Od včelí plástve přes prutové struktury až po komplexní plošnou geometrii. Pomocí periodicky se opakujících prvků, vzorů nebo ploch, můžete jednoduše odlehčit masivní díl. Zároveň mu zachováte nebo vylepšíte vlastnosti, ať už ty mechanické nebo teplotní.  

3 Digitální textury

Digitální textury

Textury dávají dílu nejen jedinečný vzhled, ale mohou zároveň plnit i funkční roli. Snížit prokluz, zlepšit úchop, aerodynamiku nebo rozptyl světla. Mohou dokonce napodobit úplně jiné materiály, jako kůži, dřevo nebo kámen.

Lesk, mat i barva podle vašich představ
III. VÝROBA

Lesk, mat i barva podle vašich představ

Vyrobený díl je na světě. Aby měl finální díl charakter přesně podle vašeho gusta přichází na řadu post-processing tedy povrchová úprava. Abrazivní tryskání, obrábění nebo chemické vyhlazení. A nakonec? Barvení, lakování či pokovení. Jakmile je hotovo, stačí už jen zkontrolovat kvalitu a odeslat. Díl je nyní připraven plnit své životní poslání.

Případové studie

Společně tvoříme
nová konstrukční pravidla

Obzor – zakládací kostky
Strojírenství

Stojí půlku, váží desetinu

Strukturou včelí plástve pro zakládací kostku jsme snížili náklady a ulehčili rukám obsluhy lisu.

Zjistit více
Vacek
ostatní

Umělecká pocta složená z algoritmu, nerezu a granátů

Experimentálnímu zlatníkovi Zdeňku Vackovi jsme pomohli vyhrát na Designbloku 21 a ocenit celoživotní práci jeho maminky.

Zjistit více
Modely budov pro ZKW a AUFEER DESIGN
ostatní

Detaily jsou důležité

Vyrobili jsme detailní modely budov v měřítku 1:400. Nechybí jim prostorné parkoviště, stromy ani sebemenší detaily.

Zjistit více