Multi Jet Fusion (MJF)

Technologie spékání prášku s činidlem pod infralampou od HP. Vysoká rychlost výroby ji předurčuje k sériové produkci.

Co je MJF?

Technologie Multi Jet Fusion (MJF) je jediná technologie v našem portfoliu, která ke spékání prášku nevyužívá laser, ale infrazářiče a pomocný inkoust. I když se svým založením velmi podobá SLS, je díky této vlastnosti při výrobě ještě rychlejší než laser.

Vhodné využití MJF

MJF je určena pro malosériovou produkci, prototypykoncové díly, které se mohou pyšnit výbornými mechanickými vlastnostmi, kvalitním povrchem a jemnými detaily.

Potřebujete každý díl přizpůsobit odlišným potřebám nebo vyrobit unikátní tvar v maloseriích? Uvažujete o zakázkové výrobě? Zvolte si technologii MJF.

Hlavní výhody

  • rychlejší než laser
  • vysoká míra detailu a kvality povrchu
  • nevyžaduje podpory

Technické specifikace MJF

Standardní doba dodání minimálně 4 pracovní dny (závisí na volbě materiálu, velikosti a počtu dílů a povrchové úpravě)
Standardní přesnost podle ISO 2768–c
Tloušťka vrstvy 0,08 mm
Minimální tloušťka stěny 0,5 mm (závisí na materiálu, nižší tloušťky jsou možné vyrobit po konzultaci)
Velikost výrobní komory 380 x 284 x 380 mm (velikost dílů je teoreticky neomezená, jelikož se díl může softwarově „rozřezat“ a po výrobě slepit)
Charakteristika povrchu Díl má typicky zrnitý povrch, který lze upravit tryskáním, barvením, vyhlazením, lakováním, pokovením nebo obráběním.

 

Jak MJF funguje

Technologie MJF je v principu propojením SLS technologie a inkoustové tiskárny. Celá metoda je založena na absorpci záření, kdy tmavý povrch pohltí více záření než povrch světlý.

Metoda MJF tedy využívá tiskovou hlavu k nanášení černého Fusing Agent na předem definovaná místa, na kterých dochází pomocí termální energie z infrazářičů k sintrování prášku vrstvu po vrstvě.

Recoating

Recoating

Roznášecí recoater aplikuje tenkou vrstvu prášku přes celou výrobní oblast, která je vyhřátá těsně pod teplotu tavení polymerního prášku.

Nanesení činidla

Nanesení činidla

Tisková hlava aplikuje Fusing Agent na místa, kde se nachází průřez dílu v dané vrstvě. Zároveň je aplikován Detailing Agent, který zamezuje přehřátí prášku v těsné blízkosti dílu.

Spékání

Spékání

Přejetím infrazářičů těsně nad výrobním prostorem dojde k absorpci infrazáření černým inkoustem a překročení bodu tavení prášku v oblastech, kde je aplikován, čímž dochází ke spojení materiálu se spodními vrstvami.

Pokles platformy

Pokles platformy

Po dokončení jedné celé vrstvy poklesne výrobní platforma o tloušťku vrstvy dílu a celý proces se opakuje, dokud nejsou všechny díly vyrobeny.