Firemní kultura

Založení společnosti One3D s.r.o.

01. června 2015 Založení společnosti One3D s.r.o.

Spouštíme aditivní výrobu

Je to malý krůček pro člověka, ale velký krok pro One3D. Dnem 1.6.2015 začíná nová etapa našeho příběhu a zakládáme společnost One3D s.r.o. Věříme, že propojení a vzájemná spolupráce s mnohými z vás povede k několika úspěšným projektům.

Hlavní specializací společnosti One3D s.r.o. je technologie Selective Laser Sintering, kterou lze využít pro každou fázi vývojového cyklu produktu, od prototypování až po výrobu funkčních dílů v kusových či v malosériových objemech. Jedním z hlavních průmyslových odvětví využívajících technologie SLS v oblastech rapid prototypingu v tuzemsku je automotive. One3D proto například spolupracuje s předními firmami v oblasti světelné techniky pro automobily a konstruktéři či zkušební inženýři tak mohou mít na stole celý světlomet již v řádu několika dní. Kromě samotné výroby poskytuje firma i širokou škálu finálních povrchových úprav dílů, kterých se u prototypových dílů a součástí využívá nejvíce.

Historie Aditivní výroby

V roce 1996 se lékaři, ve zdravotnickém centru Wilford Hall v Texasu, snažili oddělit siamská dvojčata. Domnívali se, že po operaci bude moci chodit pouze jedno z nich. „Poté, co byl vytvořen model kostní struktury dívek pomocí 3D tisku, zjistili, že sdílená kost horních končetin je větší, než se očekávalo a úspěšně ji rozdělili – což vedlo k tomu, že obě dvojčata mohla chodit,“ vypráví o svém překvapení, čeho jeho myšlenka dokázala dosáhnout, Chuck Hull – známý jako otec 3D tisku.

Hull, který získal titul bakaláře z inženýrské fyziky, pracoval na začátku osmdesátých let pro malou společnost, která pomocí UV světla vytvrzovala tenké vrstvy plastových dýh na stolní desky a nábytek. Stejně jako ostatní v tomto odvětví byl frustrován, že výroba malých plastových dílů pro prototypování nových výrobků může trvat až dva měsíce. Začal své volné večery trávit experimentováním ve své malé laboratoři. V momentě, kdy našel nový způsob využití UV technologie – k rychlé přeměně počítačových návrhů na funkční prototypy – zavolal svou ženu a v pyžamu ji vytáhl do laboratoře, aby jeho objev viděla jako první.

Patent s číslem 4,575,330 spatřuje světlo světa 11. března 1986.

Zdroj obrázku: European Patent Office

Snaha o registrování tohoto patentu přišla už dříve roku 1981 z Japonska. Ovšem japonský doktor Hideo Kodama nebyl schopný aplikaci dokončit kvůli nedostatku financí. O tři roky později stejný osud čekal i na francouzské trio Jeana-Claude André, Oliviera de Witte a Alaina le Méhauté.

Technologie SLA

Stereolitografie (SLA) používá materiály, které se nazývají „fotopolymery“ (pryskyřice). Jedná se obvykle o materiál na bázi akrylu, který je tekutý, dokud není zasažen ultrafialovým světlem. Pak okamžitě ztuhne. Zjednodušeně máte nádobu na tuto tekutinu a ultrafialové světlo (nejčastěji laser, případně digitální projektor) a po vrstvách tekutinu proměníte v pevný kus plastu. Tato metoda aditivní výroby patří mezi nejstarší, ale zároveň stále oblíbené – zvládne hladké povrchy i ostré detaily.

Technologie SLS

Technologie selektivního laserového sintrování (SLS) spéká vysoce výkonným laserem po tenkých vrstvách práškový materiál v ploše řezů dle digitálního modelu. Tato technologie je vhodná pro pohyblivé díly, ohebné spoje a vysoce komplexní díly. Na rozdíl od technologie SLA není třeba podpůrných struktur a díly můžeme vyrábět v prostoru nad sebou. Díly jsou odolné a funkční, s krátkou dobou dodání a za rozumnou cenu.

 

Další články

Nenechte si uniknout aditivní novinky

Jednou za 3 měsíce aktuální články, nové případovky a zprávy z oboru.
Přihlaste se k odběru!

Translate »